
Centrele Universale de Prestare a Servicilor Publice (CUPS) vor facilita accesul cetățenilor la serviciile publice [3]
În contextul reformelor promovate pentru modernizaea administrației publice, Centrul de Guvernare Electronică, Agenția Servicii Publice și prestatorii de servicii din cadrul Autorități Locale de nivelul I și II, care activează ca Birouri Comune de Informații și Servicii (BCIS) au discutat despre conceptul Centrelor Universale de Prestare a Servicilor Publice (CUPS) și modernizarea mai multor Birouri Comune de Informare şi Servicii din raioanele țării.
Discuțiile au avut loc în cadrul atelierului de lucru pentru consolidarea capacităților prestatorilor de servicii din cadrul BCIS, organizat astăzi, 2 noiembrie curent de către UN Women în Moldova. În context, participanții și-au împărtășit viziunea lor cu privire la conceptul de ”ghișeu unic” de prestare a serviciilor publice la nivel local și au identificat eventuale activități comune.
Vlad Manoil, Coordonator reinginerie servicii publice la Centrul de Guvernare Electronică a prezentat conceptul Centrelor Universale de Prestare a Servicilor Publice (CUPS) care va facilita accesul cetățenilor la serviciile publice și va oferi populației canale moderne și eficiente de accesare a servicilor la locul de trai.
Atelierul de lucru se desfășoară în perioada 02-03 noiembrie 2017 în s. Leordoaia, raionul Călărași. La activitate participă echipele BCIS din raioanele pilot (Rezina, Călărași și Dubăsari), inclusiv vicepreședinții de raion, secretarii grupurilor de lucru BCIS, și reprezentanți ai Oficiului teritorial al Cancelariei de Stat, Direcția Asistență Socială și Protecție a Familiei, Agenția pentru Ocuparea Forței de Muncă, Secția Economie, Direcția Agricultură și Alimentație, Casa Teritorială de Asigurări Sociale, Serviciul Relaţii Funciare şi Cadastru etc.

